3 mjetet kryesore të transportit për të shkuar në aeroportin Beauvais

transport për në aeroportin Beauvais Tille Paris

E vendosur 70 kilometra në veriperëndim të Parisit, në komunën Tillé pranë Beauvais, Aeroporti Ndërkombëtar Paris-Beauvais Tillé, i mbiquajtur në gjuhën e folur "Paris-Beauvais", është një nga tre aeroportet ndërkombëtare të Parisit dhe zë vendin e dhjetë për sa i përket frekuentimit në Francë. E ndërtuar gjatë viteve 1930, ai u hap për shërbime tregtare në fund të viteve 1960. Terminali i parë u përurua në vitin 1979, i ndjekur nga hapja e një terminali të dytë në 2010 për të përmbushur kërkesën në rritje të pasagjerëve.

Aeroporti Beauvais është lehtësisht i arritshëm nga qytete të tilla si Compiègne, Amiens, Creil ose Rouen, duke ofruar lidhje të përshtatshme për udhëtarët në rajon. Kryesisht i përdorur nga linja ajrore me kosto të ulët si Ryanair ose Wizz Air, ai ofron fluturime në shumë kryeqytete evropiane si Barcelona, Dublin, Budapest ose Roma.

Një numër i madh opsionesh janë në dispozicion për ju për të arritur në aeroportin Beauvais. Disa janë të rehatshme dhe më të shtrenjta, ndërsa të tjerat janë të arritshme, por më pak të këndshme. Pra, çfarë do të zgjidhni midis transportit taksi, makinës dhe trenit? Këtu keni informacion të detajuar mbi këto mjete udhëtimi dhe koston e tyre.

Arritni aeroportin Beauvais me TER

Aty Stacioni Beauvais SNCF mund të arrihet me TER nga Gare du Nord (1h15 udhëtim). Disa opsione janë më pas në dispozicion për ju për t'u bashkuar me BVA:

  • Telefononi një taksi për të kursyer kohë dhe për të udhëtuar rehat.
  • Merrni autobusin në linjën Hôtel de Ville, Tillé Aéroport (Corolis). Gjithçka që duhet të bëni është të blini një biletë ditore, e vlefshme në të gjithë rrjetin e Beauvais.

Është gjithashtu e mundur të arrini stacionin Beauvais nëse jeni në Rouen, Lille, Creil ose Amiens. Për shembull, duhet të lejoni 2:30 ndërmjet Lille dhe Beauvais, dhe 1h30 midis Amiens dhe Beauvais. Lidhja nga Creil zgjat afërsisht 45 minuta.

Arritni në aeroportin Beauvais me taksi

THE taksi për në aeroportin Beauvais është një opsion praktik për të siguruar transferimet tuaja me lehtësi. Në fakt, gjithçka që duhet të bëni është të rezervoni garën tuaj me telefon ose online në kohën e zgjedhjes suaj. Në këtë mënyrë, taksi juaj do t'ju presë në orarin e planifikuar dhe në adresën e dëshiruar. Ju dëshironi zbuloni çmimin e taksisë për të arritur në Aeroportin Beauvais ? Na kontaktoni në 06 48 11 48 19.

Arritni në aeroportin Beauvais me makinë

Edhe pse ngasja është shpesh zgjidhja më e shpejtë dhe më e përshtatshme, mund të mos jetë më ekonomike. Në të vërtetë, kostoja e benzinës duhet të merret parasysh, pa harruar problemin e parkimit. Kur bëhet fjalë për parkimin në aeroport, ka dy zgjidhje. Ju mund të zgjidhni ta lini makinën tuaj në vetë parkun e aeroportit, i cili mund të kushtojë rreth 30 € për dy ditët e para, me 10 € shtesë për ditë shtesë në varësi të tarifave aktuale. Për qëndrime më të gjata, tarifat zakonisht variojnë nga 80 në 120 euro për 8 ditët e para, të cilave u shtohen nga 5 deri në 15 euro për ditë shtesë. Megjithatë, ka edhe parkingje në natyrë të cilat mund të ofrojnë tarifa më të lira se ato në aeroport. Në disa dyqane ju mund ta lini makinën tuaj për vetëm 20 € për një periudhë prej 5 ditësh, e cila mund të jetë një opsion tërheqës për udhëtarët që kërkojnë zgjidhje parkimi më të përballueshme.

Aeroporti Beauvais

Mënyra të tjera për të arritur në Aeroportin Beauvais

Carpooling në BlaBlaCar

Opsioni i fundit për të arritur në aeroportin Beauvais, bashkimi i makinave! Ky opsion transporti është më se i përballueshëm, pasi kushton rreth 9 € për pasagjer për një udhëtim Paris – Aeroporti Beauvais me shoqëri të mirë. Për të rezervuar një udhëtim në terminalin tuaj, thjesht instaloni aplikacionin në telefonin tuaj dhe gjeni rrugën më të mirë, me çmimin më të mirë.

Makinë me qira në aeroportin Beauvais

Për ata që zbarkojnë në aeroportin Beauvais dhe kanë nevojë për një makinë, marrja me qira është një opsion ndër të tjera. Pikërisht përballë Terminalit 2 do të gjeni një ndërtesë të vogël ku strehohen disa agjenci të makinave me qira. Për të marrë çmimet më të mira, rekomandohet të parashikoni dhe të rezervoni online. Megjithatë, kini parasysh se marrja me qira e makinave nuk është domosdoshmërisht alternativa më e mirë për një qëndrim ekskluzivisht në Paris. Megjithatë, nëse planifikoni të eksploroni zonën përreth, ky mund të jetë një opsion interesant.

Jeni duke planifikuar një udhëtim së shpejti dhe dëshironi ta dini pika e marrjes së taksive në aeroportin Beauvais ? Mos hezitoni të telefononi shoferët tanë në 06 48 11 48 19.

sqAlbanian